2019 Regional Science Fair

  • Alma High School Overall Best in Region School

    In all, Alma High School Students won over $1500 in prize money and Alma High School was chosen as the Overall Best in Region School.

    Congratulations to the following students for placing at the regional science fair.

     

    Honorable Mention

     

    Casey Craft

    Breanna Hartman

    Lucas Hayes

    Austin Cluck

    Seth Cole

    Lydia Swarnes

    Dylan Parrish

    Kaslyn Hatton

    Riley Vann

     

    3rd Place

     

    Hailee Osborn

    Paige Henson

    Aubrey James

    Landon Medlock

    Zach Matheny

    Sianna Raja

    Emily Norton

    Kelsey Corder

    Kelsey Shephard

    Sydney Hatley

    Charis Hutchinson

     

    2nd Place

     

    Bobbi Jo Ward

    Keegan Nye

    Nathan Gibson

    Annika Duncan

    Karley Brasher

    Chesnee Ellifrits

    Rylee Smith

    Jasmine Dusfresne

    Adam Carlson

    Martin Dyer

    Ryan Morris

    Hayden Allen

    Bryzen Kimes

    1st Place

     

    Ethan Scrivner

    Alex Neihouse

    Shivam Raja

    Molly Reeves

    Paul Gambill

    Zac McCoy

    Terrance Meinardus

    London Blackwell

    Kelby Willhite

    Blake Williams

    Jason Releford

    Diana Zarate

    KaLea Little

     

    Special Awards

     

    Best in Grade (9th grade)

    Shivam Raja

     

    Soybean Science Award

    Molly Reeves

    Teacher Award: Mrs. Scrivner

     

    UofA Food Science Award

    Ryan Morris

    Blake Williams

    Teacher Award: Mr. Curd

     

    Arkansas Fisheries Award

    Terrance Meinardus

    Teacher Award: Mr. Kelley

     

    Materials Science Project

    Paul Gambill

     

    GENIUS Olympiad

    Zac McCoy

    Ryan Morris

     

    Intel Computer Science

    Shivam Raja



    Regeneron Science Talent Search

    Alex Neihouse

    Paul Gambill

    Molly Reeves

    London Blackwell

    Kelby Willhite

     

    NASA Earth Systems Award

    Molly Reeves

     

    Ricon Sustainable Development Award

    Sianna Raja

     

    Invitro Award

    Emily Norton

     

    Stockholm Water Conservation Award

    Elyssa Williams

    Jason Releford

     

    Metric Award

    Emily Norton

     

    Yale Science Award

    Alex Neihouse

     

    Perfect Paperwork Award

    Mr. Thomas

    Mr. Kelley